Zvyk vánočních skřítků

Zvyk vánočních skřítků

Předvánoční čas je vždy kouzelným obdobím - barevná světýlka, nádherně voňavé cukroví a příjemné chvíle s rodinou. Skandinávci mají o Vánocích zvláštní tradici: nastěhuje se k nim skřítek. A k nám tato tradice postupně proniká i k nám. Na svědomí to možná nemají ani tak skřítci ze Skandinávie, jako The Elf on the self, který vznikl v roce 2005, kdy Carol Aebersold vydala knihu „The Elf on the Shelf: A Christmas Tradition“ spolu se speciální krabičkou s malým skautským skřítkem uvnitř.

Je to v podstatě jedno, pokud doma skřítka pro děti budete chtít, začněte svou rodinnou tradici, přesně tak jak je to příjemné vám. Nemusí vás navštěvovat každý den, může si dát oddych a po pár dnech se vrátit. Narážím pouze na to, že je vše ve vaší režii a záleží jen na tom, abyste se doma bavili.

Proč se skřítek nastěhuje?

Skřítek je malý pomocník Ježíška a stará se o to, aby bylo čekání na Vánoce zábavné. V noci se vykrade ven ze dveří a pustí se do lumpáren. Samozřejmě, že je vždy kreativní a okouzlující.

Co budete potřebovat

·       Dveře skřítka by neměly jít otvírat, protože to, co se za nimi skrývá, může vidět jen skřítek. Příjemným doplňkem na dveřích trpaslíka je svítící okénko předních dveří, které večer dává tušit, že se skřítek připravuje na svou noční exkurzi.  Krásné dveře najde i u nás v nabídce od značky Fabelab. 

·       Doplňky ke dveřím: Malý žebřík, který pomáhá skřítkovi do dveří. Schránka na dopisy, které vám tam bude elf zanechávat a někde mají třebas lyže, rohožku či dřeváky. To, jak si místo okolo skřítkových dveří zútulníte, je pouze na vás.

·       Doplňky pro skřítkové žerty a překvapení : V závislosti na tom, jaké vtipy váš domácí skřítek umí, budete samozřejmě potřebovat vhodné doplňky – od jednoduchých domácích prostředků až po kreativní překvapení. 

·       Dopisy : Tu a tam malý dopis od domácích skřítků, ve kterém se představuje a říká, co má v plánu, přináší velké vzrušení. 

·       Drobky ze sušenek, skořápky ořechů nebo dokonce nějaká špína z jeho bot. Můžete také nastříkat trochu sněhu na zem a zanechat stopy trpaslíka v malých botách. Z toho všeho si můžete vybrat v den, kdy k vám skřítek dorazí.

·       Překvapení : Jako Ježíškův pomocník zajišťuje trpaslík vánoční atmosféru u vás doma. Vánoční výzdobu můžete postupně vytvářet po večerech – jeden den to bude adventní věnec, zítra je náhle vyzdobené okno v kuchyni. Skřítek je malý, nemůže dělat vše najednou. A pokud je dětský pokoj obzvlášť uklizený, dá jim skřítek malý dárek. Například malou hračku nebo něco na zub.

Kdy se skřítek nastěhuje? 

Prvního prosince skřítek přichází. Nad soklovou lištou u podlahy se přes noc náhle objeví malé dveře trpaslíka, které vedou do dočasného domova malého skřítka. U nás najdete skřítka Huga, ale pojmenovat si ho můžete samozřejmě podle sebe. 

Kde by měly dveře být? 

Nejlepší způsob, jak připevnit dvířka na zeď, je pomocí samolepicích plakátových pásků. Ty pevně drží a lze je stále sejmout bez zanechání zbytků. Dveře trpaslíka byste měli připevnit na místo, kde vás nebudou obtěžovat. Nejlépe se hodí kout v obývacím pokoji, kuchyni nebo předsíni, který má nějaký prostor pro dekoraci a žerty a kde není neustálý „průchozí provoz“. Dětský pokoj (nebo ložnice) není vhodným místem, protože před malými dveřmi se toho v noci hodně děje, což by ti nejmenší měli objevit až druhý den ráno. 

Jaký žert má ten skřítek za lubem? 

Mléko je najednou modré, mandarinky mají tváře a co dělá mrkev ve svícnu? Nebojte, čeho všeho se skřítek může dopustit vám představíme příště.

Kdy se vánoční skřítek zase odstěhuje? 

Skřítek se odstěhuje 24. 12. na Štědrý den, kdy se vrací pomoci Ježíškovi a jeho práce je u vás hotová. Loučení s milovanou osobou je často těžké, ale příští rok se určitě vrátí. Tip: Možná vám může skřítek čas od času poslat pohlednici?

PS. Víte čím skřítkovi uděláte zaručeně radost? Tradiční rýžovou kaší Risengrød s kouskem másla.